אמסטף
Amstaff

משקל ממוצע

27-44 ק"ג

גובהה ממוצע

42-53 ס"מ

רקע הגזע

הגזע אמסטף שייך למשפחת כלבי הטרייר. שמו של כלב האמסטף הוא קיצור של ראשי התיבות שלו – אמ – אמריקאי, סטאף – סטאפורדשייר (סטאפורדשייר טרייר אמריקאי).אבותיו הקדמונים של האמסטף טופחו לצורכי מלחמות כלבים על ידי הכלאה בין טרייר לבולדוג. על אף היותו כלב מסוכן שמוגדר כאחד משבעת הגזעים המסוכנים בעולם ואי אפשר שלא לפספס את המבנה החסון והעוצמתי שלו האמסטף הינו כלב גמיש אהוב וחינני. בשנות ה-30 של המאה ה-20 החלו לטפח כלבי אמסטף באמצעות רבייה סלקטיבית והם החלו לשמש ככלבי לוויה וכלבי תצוגה. הגזע אמסטף הוכר רשמית בשנת 1936. 
בשל היותו גזע מסוכן, בארץ קיים חוק אשר מחייב לסרס או לעקר כלבי אמסטף על מנת למנוע התרבות. קצת על מבנה האמסטף: לאמסטף גולגולת רחבה ואוזניים קטנות וזקופות אשר ממוקמות גבוה על ראשו. אף שחור ולסת תחתונה חזקה מאד. פרוותו של האמסטף קצרה וזיפית ויכולה להגיע במגוון צבעים ואף לשילוב של 3 צבעים יחד.

תכונות אופי

כלבי האמסטף הם כלבים אמיצי לב , סקרנים ופעילים. כלב האמסטף אוהב פעילות גופנית וזקוק לה. חשוב לספק לו מקום גדול ובטוח להתרוצץ בו, או פעילות גופנית מסודרת כגון הליכות ארוכות או ריצות קלות. אמסטף הוא כלב מאד אינטליגנטי, אוהב לשחק עם ילדים ונאמן לבעליו  ולבני המשפחה. כמו כן  כלבי האמסטף יכולים להיות תוקפניים ואגרסיביים אך עם הקפדה על אילוף נכון מגיל צעיר ניתן לשלוט ולטפל בכך . בעת הטיולים כלבים אלו חייבים להיות מוחזקים ברצועה על מנת למנוע התקפות של כלבים אחרים אשר זרים להם. אך אין מה לדאוג במידה ורוצים לגדל עוד חיות בבית אמסטף יכול בהחלט להסתדר גם עם חיות מחמד נוספות יש לו תכונות אופי הניכרות בסבלנות ואיפוק ונוח מאד לגידול. מהווה ככלב שמירה טוב וכמובן שעם אילוף מקצועי וטוב מגיל צעיר ניתן לדכא את תוקפנותם ועל אילופם ניתן להמשיך ולקרוא בהמשך המאמר 

אילוף

גידול כלבי האמסטף מתאימים לבעלים שמכירים כלבים יודעים לאלף ומתמידים באילוף. אילוף כלב האמסטף חייב להיעשות בגיל צעיר מאוד, כלבי האמסטף יכולים להיות תוקפניים ואגרסיבים בדיוק כמו כל כלב אחר אבל עם האילוף הנכון מרביתם הם כלבים טובים ובני לוויה הנהדרים לכל המשפחה. האמסטף צריך לדעת בבירור כיצד להתנהג בחיק המשפחה ולדכא אצלם מגיל צעיר את התוקפנות והרצון לברוח. חשוב להקפיד לא לקשור את כלבי האמסטף לגדר ללא השגחה ולא לתת לילדים או מבוגרים להתעלל בהם כיוון שדבר זה יכול לעורר בהם את התוקפנות אותה אתם מנסים לדכא ככל הניתן. על אף תכונות האופי העקשניות והתוקפניות של האמסטף שיעורי האילוף אינם קשים כפי שראים כיוון שלכלבי האמסטף מאד חשוב לרצות את בעליו. חשוב להקפיד בזמן האילוף שהם יהיו מוחזקים ברצועה לאורך כל הזמן ויש לדאוג לביסוס מעמידכם כמנהיגים שלהם בקרבתם.

מזון מומלץ

האמסטף הוא כלב בגודל בינוני, בעל שרירים חזקים ומבנה גוף מאסיבי. ומלץ לתת לכלבי האמסטף אוכל מאוזן ובריא כדי לטפח את פרוותו ,שריריו הרבים ולמנוע מחלות נפוצות. לאחר ארוחה כדאי לתת לכלב זמן לעקל את המזון בצורה נכונה כדי למנוע היפוך קיבה שנפוץ אצל כלבים בגודל בינוני עד גדול. מזון מומלץ לכלבים בינוניים עד גדולים הוא מזון מאוזן בשומן, חלבון ופחמימה. חשוב לוודא את טיב החלבון הפחמימה ואת הסיבים התזונתיים במזון.